راهنمای انتخاب رنگ مبل راحتی

1 بهمن 98 مقالات
راهنمای انتخاب رنگ مبل راحتی

مبل راحتی یکی از انواع مبلمان است. امروزه در بیشتر خانه‌ها انواع مبلمان به چشم می‌خورد. و شاید بیشتر افراد خصوصا آن‌هایی که جوان‌تر هستند، در خانه‌های خود از مبل‌های راحتی بیشتر از انواع دیگر استفاده می‌کنند. انتخاب مبل راحتی همیشه یکی از خوشایندترین مراحل دکوراسیون خانه است. انتخاب طرح مبلمان معمولا کار سختی نیست. اما انتخاب پارچه خوب با رنگ مناسب همواره کار سختی بوده و هست. انتخاب رنگ مبل‌راحتی یک چالش دل‌چسپ است اما اصول خاص خودش را دارد. سانیا دکور با افتخار در این مقاله با توضیح برخی اصول دکوراسیون، به شما کمک می‌کند تا برای فضای داخلی خود یک مبل راحتی خوب با رنگ مناسب انتخاب کنید.

مبل راحتی

خنثی یا شاخص؟

ما قصد داریم که برای خانه و فضای داخلی خودمان یک مبل راحتی شیک و مناسب انتخاب کنیم. به نظر شما باید از کجا شروع کنیم؟ اول بیایید فرض کنیم که شما قصد دارید یک پروژه طراحی داخلی را از صفر شروع کنید. این یعنی هنوز هیچ المان و عنصری در خانه استفاده نشده است. در ایده‌آل‌ترین حالت ممکن، ما پیشنهاد می‌دهیم اولین وسیله‌ای که برای فضا انتخاب می‌کنید، مبل راحتی باشد. یعنی المان اصلی و مرکزی مبل است. سایر عناصر دکوراسیون را باید بر اساس مبل انتخاب کرد و در فضا جای داد. به عنوان یک نمونه خوب، مبل راحتی می‌تواند از یک پارچه طرح‌دار لوکس باشد، یا یک پارچه ساده اما رنگی.

اما همه، دکوراسیون فضای خود را از صفر شروع نمی‌کنند. بعضی‌ها پس از سال‌ها تصمیم می‌گیرند مبل‌های خود را  تعویض کنند. و یک دست مبل راحتی شیک بگیرند. فضای آن‌ها از قبل چیده شده و همه المان‌های آن، بجز مبل‌ها دست نخورده باقی مانده است. چگونه برای چنین فضای آماده‌ای مبل راحتی شیک انتخاب کنیم؟ در این حالت انتخاب رنگ مبل‌ها چالش بزرگ ما محسوب می‌شود. ما دو حالت بیشتر نداریم:

  • یا بر اساس الگوی رنگ فضا، یک رنگ مناسب از پالت رنگ موجود برای مبلمان استفاده کنیم
  • یا اینکه، رنگی که برای مبل انتخاب می‌کنیم یک رنگ شاخص و نمایان‌تر باشد

برخی از طراحان معتقدند، باید مبلی را انتخاب کرد که با رنگ دیوار اتاق هماهنگ باشد تا یک‌پارچگی فضا حفظ شود. در این صورت فضا بزرگ‌تر از آنچه که هست، به چشم بی‌آید. البته این یک ایده خلاقانه برای ساخت یک الگوی رنگی هماهنگ است. از طرفی برخی از افراد ممکن است پس از چند سال تصمیم بگیرند تغییر دکوراسیون بدهند. و برای مثال رنگ دیوارها را تغییر بدهند. اگر بر اساس رنگ دیوار رنگ مبل راحتی خود را انتخاب کنید، این امکان وجود دارد که بعدها پشیمان شوید و یک‌دستی اتاق شما از بین برود.

بهترین راه این است که، رنگ مبل خود را بر اساس الگوی رنگ سایر دکوراسیون فضا انتخاب کنید. طوری که آنقدرها هم در مرکز توجه نباشد. تنها بهتر است جوری به‌نظر برسد که ظاهر اتاق را کامل‌تر می‌کند. از این منظر، انتخاب مبل راحتی با رنگ‌های خنثی می‌تواند یک انتخاب کاملا هوشمندانه باشد. زیرا با بیشتر فضاها و رنگ‌ها همخوانی دارد.

مبل راحتی

روشن یا تیره؟

بعد از مشخص کردن حالت رنگ مبل راحتی ، که می‌توانست شامل رنگ‌های خنثی باشد یا رنگ‌های غیر خنثی و شاخص‌تر، اکنون نوبت به انتخاب غلظت رنگ‌ها می‌رسد. مبل‌ها بهتر است تیره باشند یا روشن؟

در انتخاب تیرگی یا روشنایی مبل راحتی شیک ، مهم‌ترین نقش را کف اتاق بر عهده دارد. نوع کف‌پوش یا فرشی که کف خانه را پوشانده در انتخاب مبل ما تاثیر می‌گذارد. مبل تیره در کف یا فرش تیره، ناپدید می‌شود. اگر برای مثال، کف‌پوش شما هاردوود قهوه‌ای تیره باشد، و مبل راحتی هم همین رنگ را داشته باشد، به دلیل وسعت زیاد کف پوش نسبت به مبل‌ها، بیننده حضور آن‌ها را حس نخواهد کرد. قطعا دکوراسیون این فضا درست نخواهد بود. اگر به هر دلیل خواستید مبل و کف تیره رنگی داشته باشید به نکات زیر توجه کنید:

  • سعی کنید رنگ پایه‌های مبل راحتی روشن‌تر باشد
  • جلوی مبلمان قالیچه با رنگ روشن پهن کنید
  • از میز قهوه و میز عسلی با رنگ روشن استفاده کنید

هر سه مورد بالا باعث می‌شود یک فضای بصری مجزا بین کف اتاق و مبل راحتی ایجاد شود. و پیوستگی رنگ‌های تیره از هم گسیخته شود. در نتیجه همه اجزای اتاق به چشم خواهند آمد.

رنگ روشن در مبلمان، هم از لحاظ روانشناختی هم از لحاظ ظاهری ایده بهتری است. اما برای بعضی خانه‌ها مناسب نیست. افرادی که در خانه حیوان خانگی دارند بهتر متوجه حرف ما می‌شوند. زیرانداز حیوانات خانگی معمولا سفید و یا روشن است. مبلمان روشن باعث می‌شود حیوان نازنین شما فکر کند که مبل راحتی هم یک رختخواب بزرگ و گرم و نرم است. به همین راحتی ممکن است روی مبل لکه بی‌افتد. خانواده‌هایی که کودک بازیگوش یا حیوان خانگی دارند بهتر است در انتخاب تیرگی یا روشنی مبل راحتی دقت کنند. مگر اینکه به پت و یا کودک خود آموزش‌های لازم را بدهند. یا روی مبل‌ها ملافه‌های مناسب بکشند.

مبل راحتی

کدام رنگ برای نیاز شما مناسب‌تر است؟

بعد از مشخص کردن تیرگی یا روشنی مبل راحتی ، باید در مورد انتخاب رنگ مناسب فکر کنید. اگر رنگ‌های جیغ یا شاخص انتخاب شما نیست، بهترین گزینه استفاده از رنگ‌های خنثی است. چیزی که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم. مبل راحتی با رنگ‌های خنثی به آسانی با سایر عناصر هماهنگ می‌شود. و بعدها اگر قصد داشتید دکوراسیون را تغییر دهید بدون هیچ دغدغه‌ای مبل شما با دکوراسیون جدید خود را هماهنگ خواهد کرد.

رنگ پارچه خنثی، می‌تواند بژ، خاکستری، کرم و  خاکستری مایل به قهوه‌ای باشد. یک پارچه با رنگ بژ مات، در سایر رنگ‌ها گم می‌شود. اما همان پارچه با الگو های بژ رنگ و رگه‌های رنگ مونوکروماتیک می‌تواند یک ظاهر خلاقانه ایجاد کند حتی بدون اضافه کردن رنگ‌های دیگر. رنگ‌های خنثی می‌توانند سایر دکوراسیون را به سرعت تکمیل کنند و در کنار همان اجزا جذاب بنظر برسد.

یک مبل راحتی با هر رنگی می‌تواند به فضای شما زیبایی ببخشد به‌شرطی که رنگ انتخابی با الگوی رنگ کلی فضا هماهنگ باشد. اضافه کردن دکوری‌ها و تابلوهای هم‌رنگ با مبل راحتی شیک شما در اتاق، باعث پخش شدن رنگ در کل فضا می‌شود. یک مبل راحتی با پارچه‌ای  که شکل و الگوهای آن از رنگ غالب پالت رنگی فضا پیروی می‌کند، می‌تواند مبل‌ها را بسیار بسیار زیبا نشان دهد.

مبل راحتی

اضافه کرد بالش و کوسن

در مرحله آخر برای اتمام کار انتخاب مبل راحتی شیک از کوسن‌های با سایز و شکل مناسب استفاده کنید. انتخاب رنگ کوسن هم یک چالش است ولی اهمیت آن کمتر است. با توجه به الگوی رنگ مبل راحتی، مناسب‌ترین انتخاب را برای کوسن داشته باشید.

مبل راحتی