۶ ایده خلاقانه و کم هزینه برای تغییر دکوراسیون آشپزخانه

1 آبان 98 مقالات
۶ ایده  خلاقانه و کم هزینه برای تغییر دکوراسیون آشپزخانه

آشپزخانه یکی از شلوغ‌ترین و پر رفت و آمدترین قسمت‌های خانه است. از کوچک‌ترین عضو خانواده گرفته تا بزرگترینش، و حتی پت‌ها هم هر روز چندین بار وارد آشپزخانه می‌شوند. تقریبا از بیشتر وسایل هم، همیشه استفاده می‌شود. بنابراین استهلاک وسایل سریع‌تر اتفاق می‌افتد. مثلا کابینت‌ها خراش برمی‌دارد، دسته آن‌ها کنده می‌شود. فاصله بین کابینت بالایی و پایینی ممکن است لکه بردارد، کف‌پوش خراب شود و کلی مشکل دیگر که به مرور زمان برای آشپزخانه پیش می‌آید. پس از چند سال متوجه می‌شوید که آشپزخانه نیاز به تغییرات اساسی دارد. و مجبور می‌شوید دست به تغییر دکوراسیون آشپزخانه بزنید. خبر خوب این است که برای ایجاد تغییرات نیازی به هزینه‌های سرسام آور نیست. با چند ایده ساده و خلاقیت خود شما، آشپزخانه می‌تواند با نصف هزینه یک تغییر دکوراسیون کامل دوباره نو، و  این بار حتی مدرن شود.

تغییر دکوراسیون آشپزخانه با توجه به بودجه شما

میزان بودجه‌ای که برای تغییرات در نظر دارید، یک عامل مهم در نو کردن آشپزخانه است. اگر بودجه بالایی دارید و می‌توانید دکوراسیون آشپزخانه را به کلی عوض کنید، آزادید متناسب با هزینه، هر گونه که باب میل‌تان بود، دست به تغییرات بزنید. اما خب همه بودجه بالایی برای ایجاد تغییرات ندارند. بنابراین با حداقل بودجه، باید تغیرات اساسی و خلاقانه‌ای اعمال کرد. در هر صورت همه چیز به پول وابسته نیست. و خلاقیت شما می‌تواند به بودجه شما بچربد. و یادتان باشد که مجموعه تغییرات کوچک است، که باعث ایجاد یک تغییر بزرگ و دگرگونی هر چیزی می‌شود. پس با ما همراه شوید تا با اعمال تغییرات کوچک، آشپزخانه قدیمی خود را به یک آشپزخانه متفاوت و تر و تمیز تبدیل کنید.

ایده اول: تغییر دکوراسیون آشپزخانه با استفاده از دیوارها و کابینت‌ها

یکی از ساده‌ترین کارهایی که می‌توان با آن ظاهر کهنه و قدیمی آشپزخانه را دگرگون کرد، رنگ زدن و نقاشی دیوارها است. یک روکش ظریف رنگی که سطح دیوارها را نو و دیدنی‌تر می‌کند. علاوه بر دیوارها کابینت‌های قدیمی نیز هستند. اگر بودجه تغییر کابینت را ندارید تنها راه برای جلا دادن آن‌ها نقاشی کابینت‌ها است. رنگ کردن کابینت و دیوارهای آشپزخانه خیلی ارزان‌تر از تغییر کلی دکوراسیون آشپزخانه خواهد بود. و خود اهالی خانه با یک نصف روز، می‌توانند تمام دیوار و کابینت‌ها را رنگ آمیزی کنند.

 

دکوراسیون آشپزخانه

ایده دوم: تغییر دکوراسیون آشپزخانه با تغییر نورپردازی آشپزخانه

تغییر و جایگزین کردن نورپردازی آشپزخانه کار چندان آسانی نیست. اما تغییرات قابل لمسی در فضای آشپزخانه ایجاد می‌کند. بیشتر آشپزخانه‌های قدیمی تنها از یک لامپ ثابت سقفی برای نورپردازی آشپزخانه استفاده می‌کنند. یکی دیگر از تغییرات کم هزینه و خلاقانه در آشپزخانه می‌تواند استفاده از تعدادکافی لامپ و سیستم روشنایی باشد. ترکیب نورهای تسک (task lights) و محیطی (ambient lighting) با هم در آشپزخانه، می‌تواند فضا را تا حد زیادی تغییر دهد.

از آنجایی که فضای زیادی برای استفاده از لام‌پهای رومیزی یا آباژورمانند، در آشپزخانه وجود ندارد، بهترین گزینه نورپردازی در آشپزخانه، استفاده از یک سیستم تراک (tracks lights) است. تراک سیستمی است که در آن چندین لامپ هم شکل با فاصله‌های کمی از هم روی تراک نصب می‌شوند. نمونه‌های ساده و خطی، حتی نمونه‌های منحنی و اشکال متنوعی از لامپ‌های تراک وجود دارد. که متناسب محیط آشپزخانه قادر به نصب شدن هستند. بسته به ارتفاع سقف آشپزخانه می‌توان از چراغ‌های آویخته (pendent lamp) در آشپزخانه نیز استفاده کرد. استفاده از لامپ‌های آویخته در آشپزخانه‌های مدرن بسیار رایج است. و واقعا نصب آن‌ها نمای آَشپزخانه را تا حد زیادی تغییر می‌دهد. هزینه خرید آن‌ها نیز تقریبا ارزان و متناسب است.

دکوراسیون آشپزخانه

 

ایده سوم: تغییر ظاهر فضای بین کابینت های بالا و پایین یا (Backsplash)

همانطور که می‌دانید این ناحیه کوچک است. ولی از اهمیت آن نمی‌توان به راحتی گذشت. اگر بدنبال یک تغییر خوب و چشمگیر هستید، پیشنهاد می‌کنیم ظاهر این بخش را تغییر دهید. در بیشتر آشپزخانه‌ها این بخش با کاشی پوشانده شده است. متراژ این بخش زیاد نیست. برداشتن کاشی‌های این بخش نمی‌تواند کار سختی باشد. با خرید یک مدل کاشی مدرن و جدید در قلب دیوارها، جایی بین کابینت‌های بالا و پایین است، تغییر خلاقانه‌ای صورت می‌گیرد.حتما قرار نیست که کاشی نصب کنید. می‌توانید قسمت بک‌اسپلش را آینه کاری یا لمینت کنید یا از کاشی‌های قلع فشرده استفاده کنید.

خلاق باشید و روی طرح‌های خلاقانه تمرکز کنید. برای مثال می‌توانید این قسمت را تبدیل به یک تخته سیاه کنید. و روی آن دستورات آشپزی، لیست خرید یا هر چیزی دیگری بنویسید. البته همه فضای بک‌اسپلش را نباید به تخته سیاه تبدیل کرد. بیشتر فکر کنید تا ایده‌های بیشتری به ذهن‌تان برسد.

دکوراسیون آشپزخانه

ایده چهارم: تغییر دکوراسیون آشپزخانه با جایگزین کردن اجزای کابینت‌ها

این بخش ساده‌تر است. بیشتر آشپزخانه‌ها کابینت های فرسوده دارند. دسته کابینت‌ها ممکن است کنده شده باشد. و حتی تعدادی از دسته ها یا دستگیره ها گم شده باشد. لولای بعضی از آن ممکن است خراب شده باشد. خلاصه هر جزئی از کابینت ممکن است بعد از چندین سال خراب شود یا گم شود. یکی دیگر از راه‌حل‌های ایجاد تغییرات کوچک در دکوراسیون آشپزخانه ، جایگزینی اجزای فرسوده است. منتهی باید به چند نکته توجه کرد:

اگر برای مثال قصد دارید دستگیره‌ها را تغییر دهید. باید همه آن‌ها را تغییر دهید. همه اجزا باید یک‌دست، یک رنگ و یک‌سایز باشند. بهتر است هم به کابینت بی‌آیند و هم با سایر المان‌های آشپزخانه هماهنگ باشند. باز هم خلاقیت در این قسمت مهم است. سعی کنید یک چیز جدید امتحان کنید. همه می‌توانند دستگیره فلزی بگیرند. چرا تنوع به خرج ندهیم؟ برای مثال جنس دستگیره چرا کریستال نباشد؟ یا استفاده از یک چوب حکاکی شده. و یا حتی استفاده از یک فلز در اشکال مختلف. طرح‌های خود را به یک سازنده هنرمند بدهید تا از روی آنها اجزا را  بسازد.

دکوراسیون آشپزخانه

ایده پنجم: تغییر دکوراسیون آشپزخانه با تغییر ظاهر کابینت‌ها

تعویض کابینت خیلی هزینه بر است. علاوه بر هزینه، زمان زیادی هم می‌خواهد. بیشتر اوقات تنها ظاهر بیرونی کابینت‌ها فرسوده می‌شود. مثلا از رنگ و رو می‌رود یا خط و خش برمی‌دارد. درحالی که قسمت داخلی آن سالم و دست نخورده است. برای تغییر ظاهر می‌توانید از الگوهای زیر پیروی کنید:

  • کشیدن روکش مناسب روی سطوح خارجی کابینت‌ها
  • تغییر درهای کابینت‌ (یعنی درهای قدیی را بردارید و به جای آن‌ها درهای جدید سفارش دهید)
  • کل سطوحی که در دید قرار دارند را عوض کنید.

دقت داشته باشید که هدف ما تغییر کلی کابینت نیست. می‌خواهیم با روش‌هایی ظاهر کابینت‌ها را عوض کنیم. فکر می‌کنم تصویر زیر گویای مقصود ما باشد. کار تعویض روکش‌ها و شکل ظاهری کابینت کار ظریفی است و از عهده شما بر نخواهد آمد. و باید توسط یک کاربلد انجام شود. هزینه تعویض شکل ظاهری کابینت‌ها تقریبا نصف هزینه خرید کابینت‌های جدید با همان متراژ خواهد بود.

دکوراسیون آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه

ایده ششم: تاثیر تغییر وسایل در تغییر دکوراسیون آشپزخانه

اگر بودجه شما برای تغییر وسایل آشپزخانه کافی است، سعی کنید این بار وسایلی برای آشپزخانه انتخاب کنید که کاربردی‌تر باشند. ظاهر بسیار مهم است، اما کارایی و مقرون بصرفه بودن مهم‌تر است. بسیاری از وسایل برقی بر اساس میزان مصرف انرژی رده‌بندی شده است. اگر وسایلی دارید که مصرف انرژی بالایی دارند سعی کنید آن‌ها را با وسایل کم مصرف‌تر جایگزین کنید.  در این صورت آشپزخانه هم مدرن‌تر خواهد شد هم از لحاظ اقتصادی به نفع شما خواهد بود.