دکوراسیون یک اتاق کوچک

25 بهمن 98 مقالات
دکوراسیون یک اتاق کوچک

رنگ اتاق های کوچک – تاثیر رنگ بر دکوراسیون فضاهای کوچک

برای رسیدن به نتایج دلخواه در هر زمنیه‌ای، بهتر است قوانین آن را بدانیم. هر چقدر دانش ما از موضوعی بالاتر باشد، قطعا احتمال پیروزی ما نیز بیشتر خواهد شد. این قضیه در دکوراسیون نیز صادق است. برای اینکه یک دکوراسیون موفق داشته باشیم، نیاز داریم که قوانین آن را بدانیم یا دست کم آگاهی اندکی از این قوانین داشته باشیم. ما در این مقاله سعی داریم  به تاثیر رنگ ها در اتاق های کوچک بپردازیم. و با چند پیشنهاد ساده و به کمک تئوری رنگ‌ها، اتاق های کوچک را بزرگ‌تر از آنچه هستند نشان دهیم. در پایان مقاله اطلاعات متوجه خواهید شد که رنگ اتاق های کوچک چقدر می‌تواند مهم باشد.

اتاق کوچک

رنگ اتاق های کوچک – قوانین دکوراسیون دگرگون شده‌اند

در گذشته مرسوم بود که برای بزرگ‌تر نشان دادن اتاق های کوچک از رنگ‌های روشن استفاده کنند. و تقریبا تنها راه‌کار هم همین بود. اما امروزه قوانین دکوراسیون پیشرفت کرده، و نه تنها کاربر پسند شده، بلکه راه‌کار‌های زیادی پیش روی استفاده کنندگاه قرار داده است. بهتر است قوانین گذشته را کنار بگذاریم و ار قوانین جدید پیروی کنیم. بیایید به کمک رنگ‌ها حال و هوای اتاق های کوچک خانه را دگرگون کنیم و رنگ اتاق های کوچک را اصولی و به شیوه مناسب انتخاب کنیم.

اتاق کوچک

اتاق بزرگ‌تر؟ یا زیبا‌تر؟ مساله این است

احتمالا درباره اثر رنگ‌های روشن در طراحی فضاهای داخلی مطالبی خوانده‌اید یا چیزی به گوشتان خورده است. اصولا رنگ‌های روشن، فضاها را بزرگ‌تر نشان می‌دهند. حتی اگر یک فضا یا اتاق بزرگ دارید، به کمک رنگ‌های روشن می‌توانید آن را بزرگ‌تر از آنچه که هست نشان دهید. انتخاب الگوی رنگ‌های خنثی هم می‌تواند نوعی انتخاب هوشمندانه برای رنگ اتاق کوچک شما باشد. الگوی رنگی خنثی، فضا را دل‌باز‌تر ، وسیع‌تر و در نهایت بزرگ‌تر نشان می‌دهد.

رنگ‌های خنثی به رنگ‌هایی گفته می‌شود، که کم‌رنگ و ملایم هستند. برعکس رنگ‌های پررنگ که چشم بیننده را آزار می‌دهند، این رنگ‌ها بسیار چشم نواز و ملایم هستند. شاید رایج‌ترین پالت رنگی در انتخاب رنگ اتاق های کوچک ، همین الگوی رنگ‌های خنثی باشد. تعدادی از رنگ‌های این پالت عبارتند از:

  • رنگ شیری
  • کرم
  • بژ
  • خاکستری
  • نقره ای
  • طوسی
  • عاجی
  • رنگ خاکستری مایل به قهوه ای

قبل از اینکه الگوی رنگ خنثی را انتخاب کنید، از خود یک سوال مهم بپرسید؟ آیا بزرگ‌تر شدن اتاق چیزی است که شما در نظر گرفته‌اید؟ یا واقعا بزرگ و کوچک بودن اتاق برای شما مهم نیست؟ اگر قصد بزرگ نشان دادن اتاق را دارید بهتر است از الگوی رنگی خنثی برای رنگ اتاق های کوچک استفاده کنید. اما اگر  فقط دوست دارید که اتاق زیباتر و دل‌نواز‌تر شود، هیچ لزومی به محدود کردن انتخاب رنگ ندارید. برای زیباتر شدن اتاق آزاد هستید که رنگ‌های مورد علاقه خود را به‌صورت اصولی در اتاق‌ها بکار ببرید. بعضی از خانه‌ها اتاق‌هایی دارند که بسیار کوچک است. حتی هیچ پنجره‌ای در آن تعبیه نشده است. بزرگ نشان دادن چنین اتاق‌هایی کار منطقی نیست. فضا خواه ناخواه کوچک‌تر از آن چیزی است که سعی کرد آن را بازتر نشان داد. در انتخاب رنگ چنین اتاق‌هایی کاملا آزاد هستید و هیچ محدودیتی ندارید.

 

طرح رنگی مونوکروماتیک برای رنگ اتاق های کوچک

اگر مصصم هستید که تنها از یک رنگ، در فضای اتاق کوچک استفاده کنید، بهترین انتخاب، استفاده از یک الگوی مونوکروماتیک است. الگوی Monochromatic در واقع یک پالت رنگ ساده است. یک رنگ غالب در آن وجود دارد و ماباقی رنگ‌ها، حالت تیره‌تر یا روشن‌تر از رنگ اصلی هستند. برای مثال، اگر رنگ غالب آبی باشد، سایر رنگ‌ها کمی تیره‌تر یا کمی روش‌تر از رنگ  غالب آبی خواهند بود. انتخاب این الگو می‌تواند رنگ انتخابی شما را چشم نواز‌تر کند. دیوارهایی که دارای الگوی مونوکروم هستند پیچیده و متنوع هستند ولی به همان اندازه حس راحتی را به ساکنان می‌دهند. پس یکی دیگر از راه‌کارهای رنگ آمیز فضاها و اتاق های کوچک استفاده از الگوی رنگ مونوکروم است به‌شرطی که حالت‌های روشن‌تر بیشتر مورد استفاده قرار بگیرند.

اتاق کوچک

رنگ‌های تیره در فضاها و اتاق های کوچک

شاید خیلی از مردم از رنگ‌های تیره، برای دیوار خانه خود استفاده نکنند. البته به‌کار بردن رنگ تیره در فضاها کار اشتباهی نیست. نه تنها در فضاهای بزرگ، بلکه در فضاهای کوچک هم می‌توان از رنگ‌های تیره استفاده کرد. اما نه به هر قیمتی. یک قانون کاربردی در این مورد وجود دارد، که به کمک آن می‌توانید دیوارهای اتاق های کوچک را به رنگ تیره در بی‌آورید:

“اگر از یک پالت رنگی ساده، برای انتخاب رنگ استفاده کنیم، در این‌صورت رنگ‌های تیره می‌توانند با موفقیت در یک فضای کوچک و اتاق های کوچک استفاده شوند”

به عبارت دیگر، ما رنگ‌های تیره را در ساده‌ترین حالت ممکن برای رنگ اتاق های کوچک به‌کار خواهیم برد. اتاق‌های غذا‌خوری و اتاق‌هایی که روشویی در آن‌ها نصب شده است، صرف نظر از اندازه اتاق، انتخاب‌های محبوبی برای رنگ تیره هستند. دیوارهای تاریک در اتاق های کوچک ، یک پس زمینه خیره‌کننده برای تابلوها و آثار هنری، مخصوصا با فریم های رنگی فلزی یا سفید می‌باشند.

اتاق کوچک

اتاق کوچک

به‌کار بردن رنگ های گرم و یا سرد در فضاها و اتاق های کوچک

استفاده از رنگ‌های سرد، یکی دیگر از قوانین محبوب دکوراسیون داخلی است. در نظریه و تئوری رنگ‌ها ما می‌آموزیم، که رنگ‌های گرم پیش‌روی می‌کنند و فضاها را پرتر و نزدیک‌تر و رنگ‌های سرد عقب نشینی میکنند و فضا را بازتر می‌کنند. درک این قوانین یک نکته معتبر برای در نظر گرفتن دکوراسیون داخلی اتاق های کوچک است. ولی به این معنی نیست که برای مثال رنگ همه اتاق‌های کوچک خانه خود را آبی کم رنگ یا بژ بزنید.  استفاده از رنگ‌های سرد در یک فضا و اتاق کوچک ، بهتر است که یک راهنما و توصیه اصولی باشد نه یک قانون تغییر ناپذیر.

اتاق کوچک

 

اگر دوست دارید که از رنگ‌های گرم در رنگ اتاق های کوچک خود استفاده کنید، می‌توانید همان رنگ‌های گرم، منتهی حالت کم رنگ تر و روشن‌تر آن را انتخاب کنید. مثلا اگر شما دوست دارید که اتاق های کوچک شما شامل رنگ گرمی مانند آبی باشد می‌توانید یک آبی بسیار کم رنگ و روشن را به عنوان رنگ دیوارها انتخاب کنید. شما همچنین می‌توانید از رنگ‌های گرم برای رنگ دیوارها استفاده کنید، به شرط اینکه ظاهر روشن اتاق را حفظ کنید. بیشتر پالت‌های رنگ محبوب و موفق، شامل ترکیب و یا میکسی از هر دو نوع رنگ‌های گرم و سرد است. البته در این پالت‌های محبوب، معمولا یک رنگ غالب وجود دارد. که بیشتر از هر رنگ دیگری به چشم می‌آید و سایر رنگ‌ها بر اساس همین رنگ غالب انتخاب می‌شوند.

 

اتاق کوچک

 

برای فضاها و اتاق های کوچک شما می‌توانید یک رنگ غالب را انتخاب کنید. اما یادتان باشد که بهتر است اتاق را با یک رنگ سرد و روشن بزرگ‌تر و زنده‌تر نشان دهید. همانند بیشتر قوانین دکوراسیون، دانستن تکنیک‌های انتخاب رنگ نیز بسیار عالی است. شناخت رنگ‌ها و به‌کاگیری صحیح آن‌ها به شما کمک می‌کند که دکوراسیون بهتری برای اتاق های کوچک داشته باشد. و اشتباهات رایجی که سایر مردم در استفاده از آن‌ها مرتکب می‌شوند را تکرار نمی‌کنید. آگاهی از قوانین دکوراسیون و تزئینات برای زمانی که قصد آماده کردن دکوراسیون و یا رنگ آمیزی اتاق های کوچک را دارید می‌تواند مفید باشد. اما اجازه دهید سبک شخصی خود شما هم راهنمای شما در این کار باشد.

اتاق کوچک