۸ اشتباه رایج در دکوراسیون اتاق نشیمن

19 بهمن 98 مقالات
۸ اشتباه رایج در دکوراسیون اتاق نشیمن

اتاق نشیمن یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش‌های هر خانه است. تقریبا همه اعضای خانواده هر روز در آن می‌نشینند، رد می‌شوند و یا  خلاصه هرجوری که شده به این بخش از خانه متصل هستند. حتی در بسیاری از خانه‌ها بیشترین رفت و آمد و اقامت، مربوط به این اتاق است. گاهی اوقات، اتاق بازی و شیطنت بچه‌ها است، گاهی اوقات کتابخانه دنج و بی سر و صدا برای پدر یا مادر خانواده، حتی ما ایرانی‌ها بعضی اوقات در این اتاق سفره‌هایمان را پهن می‌کنیم.  و تلوزیون هم که پای ثابت اتاق نشیمن است. با توجه به کاربرد و اهمیت اتاق نشیمن در خانه، انتخاب دکوراسیون اتاق نشیمن تاثیر زیادی روی کل خانه و حتی کیفیت زندگی  ساکنان آن  می‌گذارد. اما برخی اوقات با انتخاب نادرست المان‌ها، دکوراسیون اتاق نشیمن از استاندارد خارج می‌شود.

وقتی که دکوراسیون اتاق نشیمن دل شما را می‌زند!

با توجه به این که هر روز به نحوی با اتاق نشیمن در ارتباط هستیم، خواه‌ناخواه با همه وسایل و ویزگی‌های آن نیز آشنا هستیم. چون اصولا هر روز همه وسایل را حداقل برای چند بار نگاه میکنیم. حتما و حتما در این نگاه کردن‌ها حداقل متوجه یکی دو مورد زیر شدید:

  • قدیمی شدن و فرسایش بافت فرش یا قالیچه. فرش است دیگر، بلاخره بعد از چندین سال کارایی خود را از دست می‌دهد.
  • احتمالا متوجه فرسودگی مبلمان اتاق نشیمن خود شده باشید
  • یا اینکه کاغذ دیواری از رنگ و رو افتاده است
  • یا اینکه وسایل اضافه و به درد نخور زیادی دارید
  • حتی ممکن است که از تلوزیون خسته شده باشید و با خودتان فکر کنید بهتر است تلوزیون بهتری بگیریم.
  • و و و…

دکوراسیون اتاق نشیمن نباید از ابتدا و تا ابد بدون تغییر باقی بماند. بلاخره به مرور زمان بعضی از وسایل کارایی خود را از دست می‌دهند. بعد از مدتی هم که دکوراسیون‌ اتاق‌نشیمن حال ساکنان خانه را هر روز به نوعی بر هم می‌زند. در این مرحله، به ذهن ساکنان خطور می‌کند که دکوراسیون اتاق نشیمن را به‌کلی تغییر دهند. یا حداقل بهتر کنند. برای همین هم سری به نمایشگاه مبلمان و فرش فروشی و سایر فروشگاه‌ها می‌زنند. اما بسیاری از مردم باز هم در انتخاب دکوراسیون دچار مشکل می‌شوند. در ادامه این مقاله به ۸ اشتباه رایج در دکوراسیون اتاق نشیمن اشاره خوواهیم کرد که بیشتر مردم مرتکب این اشتباهات می‌شوند. برای اینکه شما نیز مثل سایرین این اشتباهات را تکرار نکنید تا پایان با سانیا دکور همراه باشید.

اشتباه شماره یک: در اولین گام اتاق را رنگ آمیزی کردن

این اشتباه نامبر وان در دکوراسیون اتاق نشیمن است. نقاشی اتاق همیشه باید یکی از آخرین مراحل هر دکوراسیون باشد. قبل از هرچیزی بهتر است بر اساس ویژگی‌های نشیمن، مبلمان متناسب با آن را انتخاب کنید. ست کردن یا هماهنگ کردن رنگ دیوار با مبلمان، آسان‌تر  از هماهنگ کردن رنگ مبلمان با دیوار است. در صورتی که دیوارها را زودتر رنگ کنید در انتخاب مبلمان، کمی به مشکل برمی‌خورید. زیرا گزینه‌های شما برای انتخاب مبلمان کمتر می‌شود.

دکوراسیون اتاق نشیمن

اشباه شماره دو: انتخاب مبلمانی که واقعا راحت نیستند.

در نمایشگاه مبلمان، همه به سمت مبلمانی که ظاهر خوبی دارند کشیده می‌شوند. بعضی‌ها صرف نظر از فضای داخلی اتاق نشیمن خود، صرفا بخاطر ظاهر زیبای مبلمان در نمایشگاه، اقدام به خرید مبلمان می‌کنند. قبل از هرچیزی در انتخاب مبلمان باید به حال و آینده نگاه کرد. باید دید آیامبلمان انتخابی شما هم اکنون راحتی و آسایش شما را تامین می‌کند؟ آیا تا حداقل ۵ سال دیگر نیز همینگونه است؟ بلاخره شما که قرار نیست هر سال مبلمان و دکوراسیون اتاق نشیمن را تغییر دهید. یکی از اشتباهت رایج در انتخاب مبلمان اتاق نشیمن انتخاب مبل‌هایی است که جای دست ندارند. این مدل مبلمان بی‌نهایت شیک و امروزی است. اما برای مدت طولانی نمی‌توان روی آن نشست. به زبان ساده‌تر آنقدری راحت نیستند که روی آن ‌ها لم داد چون واقعا راحت نیستند.

دکوراسیون اتاق نشیمن دکوراسیون اتاق نشیمن

۳- اشتباه شماره سه: بی‌توجهی به وسایل دکوری

البته که خرت و پرت‌ها جزء دکوراسیون اتاق نشیمن نیستند. گلدان خاک خورده‌ای که روی میز عسلی جا خوش کرده، تازه جلوی دید شما را هم گرفته، جوری که نمی‌توانید به کتابخانه عزیزتان نگاه کنید، دقیقا به چه دردی می‌خورد؟ وقت آن رسیده که درباره وسایل دکوری اتاق نشیمن تجدید نظر کنید. هر وسیله دکوری که با دکوراسیون اتاق نشیمن شما خوانایی ندارد را حذف کنید. هنگام انتخاب وسایل دکوری نیم نگاهی هم به دیوارها و حتی سقف بی‌اندازید. جاهای مناسبی برای جایدهی ابزار و وسایل دکوری خواهند ود.

دکوراسیون اتاق نشیمن

۴-اشتباه شماره ۴: هیچ چیزی را جابجا یا حذف نکن!

هر چیزی که خار آید روزی به کار آید!!!! فکر نمی‌کنم واقعا این ضرب المثل برای همه چیز درست باشد. وقتی یک وسیله قدیمی است و هیچ کاربردی طی ده سال گذشته برای شما نداشته انتظار دارید کجا به کار بی‌آید؟ از هر نوع وسیله قدیمی  حداقل یک نمونه جدید و بسیار  مدرن آن در بازار دکوراسیون موجود است. اگر واقعا چیزی در دکوراسیون اتاق نشیمن برای شما هیچ کاربردی ندارد، از شر آن خلاص شوید. یا آن را بفروشید یا حداقل واگذارش کنید. هفته‌ای یک بار با دقت اتاق نشیمن را زیر و رو کنید و اگر چنین وسایلی پیدا کردید  از اتاق نشیمن خارج کنید.

دکوراسیون اتاق نشیمن

۵-اشتباه شماره ۵: در نظر نگرفتن مقیاس وسیله ها

مبلمان خیلی بزرگ برای یک اتاق کوچک! تابلوهای خیلی کوچک برای دیوارهای بزرگ! یک قالیچه خیلی خیلی کوچک برای کف یک اتاق نشیمن بزرگ!!! این ها رایج‌ترین اشتباهاتی است که مردم در دکوراسیون اتاق نشیمن خود مرتکب می‌شوند. به اندازه ها و تناسب وسایل با هم و دکوراسیون کلی اتاق نشیمن دقت کنید. باز هم تکرار می‌کنیم، صرفا چون فلان تابلو در دیوار سمت راست فلان نمایشگاه شیک و مجلسی بود، قرار نیست که به دیوار اتاق نشیمن شما هم بیاید!!!

دکوراسیون اتاق نشیمن

۶-اشتباه شماره ۶: فاصله دادن مبلمان از دیوارها

فاصله دادن وسایل و مبلمان اتاق نشیمن، یک جورهایی وسوسه انگیز است. ولی اصولا کار اشتباهی است. حتی اگر اتاق نشیمن شما بزرگ باشد باز هم با این کار اتاق کوچک‌تر می‌شود. با یک عالمه فضای خالی پشت مبلمان می‌خواهید چکار کنید؟ با اینکار فضای نشیمن تنگ و کوچک‌تر به‌نظر خواهد رسید. به جای کوچک کردن اتاق با جلو کشیدن مبلمان سعی کنید از وسایل دکوری و یا مبلمان کاربردی در دکوراسیون اتاق نشیمن استفاده کنید.

دکوراسیون اتاق نشیمن

اشتباه شماره ۷: ایجاد یک معبد مقدس برای تلوزیون!!

همه ما عاشق تلوزیون خودمان هستیم. ولی تلاش برای ایجاد یک آمفی تئاتر در اتاق نشیمن کار درستی نیست. تلوزیون را متناسب با اندازه اتاق نشیمن انتخاب کنید. نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک. حتی‌الامکان سعی کنید تلوزیون با مبلمان اتاق هماهنگ باشد. حتی از لحاظ مقیاس و سایز به مبلمان  اصلی بیاید.

دکوراسیون اتاق نشیمن

اشتباه شماره ۸: در نظر نگرفتن آینده خانواده

بسیاری از مبلمان ممکن است در نگاه اول بسیار شیک باشند. و همه استانداردهای لازم را نیز داشته باشند. در واقع مبلمان بر اساس محیط و نیاز خانواده‌ها تولید می‌شود. آیا انتخاب مبلمان کوچک برای کسی که قصد دارد بزودی بچه دار شود یا حیوان خانگی داشته باشد کار منطقی است؟ همانطور که قبلا اشاره کردیم، باید به فکر حداقل ۵ سال آینده بود. باید گسترش و بزرگ شدن خانواده را در نظر گرفت. در انتخاب دکوراسیون اتاق نشیمن به فکر آینده هم باشید.

این فقط ۸ اشتباه رایج در انتخاب مبلمان و دکوراسیون اتاق نشیمن بود. اگر بیشتر دقت کنید و بیشتر فکر کنید متوجه خواهید شد انتخاب‌های شما در کیفیت زندگی تاثیرگذار خواهند بود. نه تنها اتاق نشیمن بلکه همه فضای خانه محل زندگی شما است. بهتر است در انتخاب هر چیزی برای خانه ابتدا اطلاعات کافی و اصولی در دست داشته باشید. تا در آینده مجبور به دورباره کاری و صرف وقت و هزینه چند برابر نباشید.

دکوراسیون اتاق نشیمن