۱۵ راه برای ترکیب رنگ‌های مختلف چوب در دکوراسیون داخلی

1 دی 98 مقالات
۱۵ راه برای ترکیب رنگ‌های مختلف چوب در دکوراسیون داخلی

با ظهور طراحان داخلی خوش ذوق، امروزه شاهد استفاده بیشتر از چوب در دکوراسیون داخلی منازل هستیم. اما عموما چیزی که شاهد آن هستیم، استفاده نادرست از چوب ها در خانه ها است. در اکثر منازل معمولا ترکیب رنگ چوب ها با هم، همخوانی ندارد. ما در این مقاله به انواع ترکیب رنگ چوبهای استفاده شده در دکوراسیون داخلی فضاها میپردازیم. ۱۵ فضایی که در آن ها از چوب هایی با رنگ ها و جنس های مختلف استفاده شده در ادامه توضیح داده خواهند شد.

۱.انتخاب رنگ آزاد با تاکید بر رنگ سفید

این آشپزخانه کوچک تماما از چوب ساخته شده است. هرچند که تاکید طراح بر استفاده از رنگ سفید است. اما مرکز آشپزخانه از رنگ طبیعی چوب الهام گرفته است. به قسمت قهوه ای دیوار نگاه کنید. در عین اینکه رنگ ها کاملا به هم آمیخته شده است و دیوار کاملا شلوغ شده، اما چیزی از زیبایی کلی آشپزخانه کاسته نمیشود.

دکوراسیون داخلی

۲.ترکیب چوب طبیعی با قطعات چوبی پردازش شده و رنگی

صرفا به خاطر یاددآوری لازم است که به این نکته اشاره کنیم که درها و پنجره ها نیز میتوانند چوبی باشند. بنابراین میتوان آن ها را در یک پالت رنگی هماهنگ با سایر قطعات چوبی استفاده کرد. برای مثالدر  این اتاق کوچک، از چوب طبیعی قهوه ای روشن استفاده شده و از طرفی در ورودی، از جنس چوب مهندسی شده با رنگی کاملا متفاوت است. ولی دکوراسیونی شیک و بی عیب و نقص در این خانه اجرا شده است.

دکوراسیون داخلی

 1. کفپوش متفاوت از المان های چوبی

هیچ اصراری به استفاده از المان ها و کفپوش یکدست نیست. کفپوش میتواند هاردوو کاملا روشن باشد، در حالی که المان ها و عناصر چوبی دیگر قهوه ای روشن یا تیره باشند. برای زیباتر شدن دکوراسیون داخلی، سعی کنید که از هاردوود و چوب طرحدار استفاده کنید. اگر هر دو از یک طرح باشند، اما رنگ ها متفاوت باشد، نمای داخلی شما دیدنی تر و قابل تامل تر خواهد شد.

دکوراسیون داخلی

 1. به دنبال رنگ ها و بافت های متضاد باشید

به جای تطبیق تکه های چوب، سعی کنید بصورت هوشمندانه از قطعات و رنگ های متضاد استفاده کنید.

دکوراسیون داخلی

 1. دیوار بافت دار با رنگ سیاه و قهوه ای

طراح این دیوار از سه رنگ مختلف استفاده کرده است. بیشتر از اینکه مدرن باشد کلاسیک است. البته این پروژه برای یک خانه ویلایی کار شده و شاید برای خانه های آپارتمانی مناسب نباشد.

دکوراسیون داخلی

 1. آشپزخانه مدرن سفید با رنگ طبیعی چوب

استفاده از الوارهایی با رنگ طبیعی در این آشپزخانه که توسط طراحان داخلی استودیوی مک گیتی از یوتا اجرا شده به این فضا زیبایی طبیعی بخشیده است.

دکوراسیون داخلی

 1. عناصر چوبی مدرن با رنگ سیاه

در سازه ها و خانه هایی که کاملا از چوب ساخته شده اند، استفاده از رنگ سیاه به عنوان رنگ غالب پالت رنگ، میتواند تنوع و خلاقیت باشد. هرچند که رنگ سایر مبلمان و عناصر تیره است، اما هیچکدام از رنگ ها مانند مشکی به دل بیننده نمی‌نشینند.

دکوراسیون داخلی

 1. ترکیب تناژ گرم و سرد چوب

از ترکیب هر دو تن سرد و گرم چوب در یک فضا نترسید و هراس نداشته باشید. این اتاق میهمان توسط شرکت طراحی داخلی مستقر در کالیفرنیا با نام ویدال دزاین طراحی شده است. یک کف چوبی کم رنگ با دیوارهای چوبی تیره و گرم  در این اتاق به خوبی جفت شده است. برای اتاق هایی که هر روز مجبور هستید در آن بخوابید از ترکیب رنگ های دیگر استفاده کنید، اما این چوب ها برای اتاق مهمان مناسب هستند.

دکوراسیون داخلی

 1. پارتیشن بندی با چوب های عمودی

در این اتاق طراح تلاش کرده که علاوه بر استفاده از چوب، یک کاربری دیگر نیز برای چوب های عمودی در نظر بگیرد. هم نقش دیوار دارد و هم به عنوان مجموعه المان هایی عمل میکند که به اتاق و فضای داخلی بافت می‌دهد. برای چوب های عمودی، رنگی روشن و برای چوبی که دیوار را پوشانده چوب طرحدار تیره تر انتخاب شده است.

دکوراسیون داخلی

 1. تلفیق مبلمان ناهار خوری با قاب عکس ها

در بیشتر خانه های مدرنی که از کفپوش های چوبی یا هاردوود استفاده شده، بهترین کار این است که مبلمان ناهار خوری را همرنگ و هماهنگ با کفپوش انتخاب کرد. انتخاب کردن وسایل دکوری همرنگ با کفپوش و مبلمان نیز نمای داخلی خانه را چشم نوازتر میکند. ابتکار جالب طراح این خانه، استفاده از قاب های عکس چوبی و هماهنگ با سایر المان های اتاق است.

دکوراسیون داخلی

 1. استفاده از رنگ های روشن در چوب ها

در این آشپزخانه زندگی در جریان است. جدای از کفپوش و سقف آن که از یک نوع چوب و یک ترکیب رنگ استفاده شده، دیوارها نیز بسیار خلاقانه با چوب های بلوط پوشانده شده اند. نکته جالب در این سبک دکوراسیون ترکیب رنگ آبی و نقره ای است. چیزی که تنها در طراحی های مدرن و خلاقانه دیده میشود. این آشپزخانه زیبا ایده هولمز هول یکی از طراحان ماساچوست است.

دکوراسیون داخلی

 1. هماهنگ کردن مبلمان با سایر بخش های دیگر

تصویر زیر متعلق به یک آپارتمان طراحی شده توسط طراح خوش سلیقه فرانوسی ماریون آلبرگ است. قبل از هر چیزی باید به تعدد استفاده از چوب و المان های چوبی در اتاق توجه کنید. یک طراحی کاملا منحصر به فرد که تا به آن دقیقتر نگاه کنید، بیشتر متوجه شکوه آن خواهید شد.

 

رنگ های به کار رفته در چوب ها متنوع است و ۵ رنگ با سایه روشن های مختلف به کار رفته است. جدای از این ها، رنگ هاردوود کف اتاق فوق العاده زیبا است و با اینکه کاملا متفاوت است، اما با رنگ سایر بخش ها کاملا هماهنگ است. میز قهوه دارای پایه هایی از جنس چوب طبیعی گیلاس است. مبل کوچک سبز رنگ دارای یک قاب گردوی تیره و محکم است. در نهایت به قاب دور شومینه نیز توجه کنید که از جنس چوب است.

دکوراسیون داخلی

 1. چوب های کلاسیک با تخته های پردازش شده

بیشتر بخش های یک آشپزخانه مدرن امروزه از چوب ساخته میشود. اما برای ایجاد تنوع طراحان خوش ذوق از ترکیب چوب های مختلف استفاده میکنند. در نمونه ای کاملا خلاقانه که برای این بخش در نظر گرفته ایم طراح دکوراسیون تمام فضا بجز کف آشپزخانه را از چوب استفاده کرده است. نکته جالب استفاده از ۳ رنگ مختلف برای چوب ها است. طراح به جای اینکه چوب ها را ساده در نظر بگیرد خطوط و رگه هایی تیره در سطح المان ها در نظر گرفته است. چوب های بکار رفته در این آشپزخانه مدرن گردو و بلوط است.

دکوراسیون داخلی

 1. چوب طرح‌دار

اینکه از رنگ های مختلف چوب در خانه استفاده کنیم یک امر طبیعی است. اما خلاقیت آنجاست که از چوب های طرح دار در دکوراسیون استفاده کنیم. برای مثال در تصویر زیر میز کنسول دقیقا از همان ترکیب رنگی برخوردار است که کفپوش هاردوود دارد. چوب به کار رفته در این شکل، چوب بلوط است و چیدمان المان ها به گونه ای است که گویی میز کنسول از دل هاردوود زیر خود برخواسته است.

دکوراسیون داخلی

 1. ترکیب ۳ رنگ چوب در اتاق نهارخوری

همانطور که در تصویر مشاهده میکنید، المان های شاخص بکار رفته در اتاق ناهارخوری شامل موارد زیر میشوند:

 • میز هاهارخوری
 • صندلی
 • فرش
 • کنسول چوبی
 • فرش
 • و دو عدد مبل است

المان های چوبی بکار رفته از لحاظ رنگ با هم کاملا هماهنگ هستند. رنگ تیره تر در کنسول استفاده شده و رنگ روشنتر در میز و صندلی ناهارخوری دیده میشود که با انعکاس نور باعث روشنایی بیشتر فضا شده است. چیزی که شاد به آن توجه نکرده باشید کفپوش اتاق ناهار خوری است. که با رنگی روشنتر از سایر المان های چوبی هماهنگ شده است.